منطقه هفت

 

آشنایی با منطقه

هر شهر با توجه به امکانات و محدودیتها اطراف خود پدید آمده و در طول سالیان متمادی شکل گرفته است .بافت و سیمای هر شهر حاصل تلاش چندین ساله نسلهای مختلف است که توانسته اند اکوسیستم انسان و درخور توجه پدید آورند . این بافتها ممکن است حاوی گنجینه هایی از اصول و قواعد شهرسازی باشند که باید از گزند تخریب و نابودی حفاظت شوند .

شهر شیراز بر اساس سرشماری سال 95 با مساحت در حدود 21670 هکتار مربع جمعیت در حدود 1.587.441  نفر در خود جای میدهد . تراکم جمعیت در شهر شیراز 73 نفر در هر هکتار مربع می باشد.
شهرداری شیراز در حال حاضر دارای یازده منطقه شهری می باشد .

 شهرداری منطقه هفت که در هشتم بهمن 1379 تاسیس گردیده است با مساحت حدود  1716 هکتار مربع در حدود 7% از کل مساحت شهر شیراز را شامل می شد .این منطقه با  133946 نفر جمعیت حدود 8% از کل جمعیت شیراز را در خود جای داده است و تراکم جمعیت آن  78 در هکتارمربع می باشد .

اراضی الحاقی به منطقه هفت شامل 7 روستای وزیرآباد- قلعه نو- مهرگان – کوشکک – نصرآباد – ترکان و دستخضرکه جمعاً به وسعت  800 هکتار می باشد . در پی تصویب قانون تعاریف محدوده وحریم شهر مصوب سال 1384 بعضی روستا ها از شهر جدا و در سال 90 مجدداً به شهر شیراز ملحق شدند . در این وضعیت  تفکیک زمینهای کشاورزی توسط افراد و واگذاری آن برای امر مسکن تحت نظر دهیاری ها  به شدت رواج گرفت و سیل مهاجرین و افراد با بنیه مالی ضعیف  به این مناطق  سرازیر  شده به نحوی که توسعه ناهمکون این قبیل  ساخت و سازها از ارائه خدمات دهیاری پیشی گرفت و مستحدثات  بدون بررسی  طرح های بالادستی و بدون زیرساختهای لازم شهری مطالعات گسترش یافت   .

 


منبع : منطقه هفت
۳۳۰۵
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

سامانه ها
پیوندها
نشانی
بلوار فرصت شیرازی ابتدای خیابان ساحلی ایستگاه شماره 7 آتش نشانی
37240091-37242780-37220077
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد

آخرین به روزرسانی پورتال: ۱۴۰۲/۰۹/۱۴