آشنایی با منطقه

هر شهر با توجه به امکانات و محدودیتها اطراف خود پدید آمده و در طول سالیان متمادی شکل گرفته است .بافت و سیمای هر شهر حاصل تلاش چندین ساله نسلهای مختلف است که توانسته اند اکوسیستم انسان و درخور توجه پدید آورند . این بافتها ممکن است حاوی گنجینه هایی از اصول و قواعد شهرسازی باشند که باید از گزند تخریب و نابودی حفاظت شوند .

شهر شیراز بر اساس سرشماری سال 90 بامساحت در حدود 17889 هکتار مربع جمعیت در حدود 1.460.665 نفر در خود جای میدهد که از این تعداد 732.380 نفر مرد و  728.285 نفر زن می باشند . تراکم جمعیت در شهر شیراز 81 نفر در هر هکتار مربع می باشد. شهرداری شیراز در حال حاضر دارای ده منطقه شهری می باشد .

 شهرداری منظقه هفت که در هشتم بهمن 1379 تاسیس گردیده است با مساحت حدود  2347 هکتار مربع در حدود 21% از کل مساحت شهر شیراز را شامل می شد .این منظقه با  194000 نفر جمعیت حدود 14% از کل جمعیت شیراز را در خود جای داده است و تراکم جمعیت آن  82 در هکتارمربع می باشد .

محدوده خدماتی منطقه هفت  در پی بازنگری و تصویب طرح جامع شهر شیراز از 1500 هکتار  به 2300هکتار افزایش یافته است . اراضی الحاقی شامل 7 روستای وزیرآباد- قلعه نو- مهرگان – کوشکک – نصرآباد – ترکان و دستخضرکه جمعاً به وسعت  800 هکتار می باشد . در پی تصویب قانون تعاریف محدوده وحریم شهر مصوب سال 1384 بعضی روستا ها از شهر جدا و در سال 90 مجدداً به شهر شیراز ملحق شدند . در این وضعیت  تفکیک زمینهای کشاورزی توسط افراد و واگذاری آن برای امر مسکن تحت نظر دهیاری ها  به شدت رواج گرفت و سیل مهاجرین و افراد با بنیه مالی ضعیف  به این مناطق  سرازیر  شده به نحوی که توسعه ناهمکون این قبیل  ساخت و سازها از ارائه خدمات دهیاری پیشی گرفت و مستحدثات  بدون بررسی  طرح های بالادستی و بدون زیرساختهای لازم شهری مطالعات گسترش یافت   .

 


منبع : منطقه هفت
تعداد بازدیدها : ۳۱۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است