سوء استفاده برخی از کشاورزان از روان آب های رودخانه خشک

شهردار منطقه هفت:
سوء استفاده برخی از کشاورزان از روان آب های رودخانه خشک
شهردار منطقه هفت گفت: برخی از کشاورزان به طور غیر قانونی از فاضلاب های خام منتهی به رودخانه خشک جهت آبیاری مزارع خود استفاده می کنند که این اقدام نه تنها سلامت شهروندان را تهدید می کند بلکه کیفیت خاک آن محل نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.
به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه هفت سعید معصومی افزود: رودخانه خشک 36 کیلومتر طول دارد که 13 کیلومتر آن در منطقه هفت واقع شده است که در حدود 150 کیلومتر کانال های متفاوت به آن وارد می شود که آبهای سطحی را وارد رودخانه خشک می کنند و باعث رشد نی زارها در این رودخانه شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: قسمت هایی از رودخانه که به دریاچه نمک منتهی می شود دیواره ندارد و عمدتا خاکریز است که به دلیل شیب کم زمین ، آبها و فاضلاب های ورودی به این رودخانه در این قسمت ماندگار می شوند و باعث رشد گونه هایی از درخت گز شده است.
وی درباره وضعیت فاضلاب ورودی به رودخانه خشک و استفاده مزارع با آب های ورودی به این رودخانه گفت: اگر چه رودخانه خشک خالی از آب است اما از دروازه اصفهان به سمت پایین دست، آبهای سطحی یا فاضلاب شهری وارد رودخانه می شود و عدم ورود فاضلاب و سرازیر شدن آن به رودخانه خشک نیز به تکمیل فاضلاب شهری باز می گردد.
معصومی تصریح کرد: در پایین دست رودخانه، فاضلاب ورودی توسط تلمبه های کشاورزان پمپاژ می شود و مورد استفاده بعضی مزارع و کشت جالیزی قرار می گیرد که بررسی این موضوع وظیفه جهاد کشاورزی ، بهداشت و محیط زیست است تا از این امر جلوگیری شود.
 شهردار منطقه هفت ابراز داشت: شهرداری نیز چندین بار نسبت به جمع آوری پمپ هایی که اقدام به پمپاژ فاضلاب های سطحی می کنند اقدام نموده است اما برای جلوگیری از این اقدام نیازمند همکاری و همراهی همه دستگاه های زیربط می باشد.
این مقام مسوول درباره وضعیت  فاضلاب و بوی مشمئز کننده که در مجاورت رودخانه پل فسا قرار دارد، گفت: رودخانه ای که از پل فسا عبور می کند ادامه دهنده رودخانه چنار راهدار است که از جاده بوشهر شروع می شود و با عبور از دشت شیراز وارد دریاچه نمک می شود اما متاسفانه ورود برخی از پساب های فاضلاب شهرک صنعتی با این کانال و عدم بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب در سلطان آباد منجر به ایجاد بوی مشمئز کننده در این قسمت شده است.
معصومی افزود: تنها کاری که در این زمینه از دست شهرداری بر می آید لایروبی این کانال است که توسط شهرداری های مناطق 5 و 7  انجام می گیرد و اخیرا این کار نیز انجام شده است تا فاضلاب ماندگاری کمتری در کانال داشته باشد هرچند قبلا هم لوله گذاری انجام شده است اما شیب کم زمین این مشکل را به وجود آورده است که امیدواریم دستگاه های زیربط زودتر نسبت به راه اندازی تصفیه خانه اقدام نمایند تا مشکلات کمتر شود.
 
 
 

منبع : شهرداری منطقه هفت شیراز
تعداد بازدیدها : ۱۵۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است