منطقه هفت

خانه محله سهل آباد

توانمند سازی رویکردی جدید در برنامه ریزی برای کاهش فقر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است و مجموعه  اقداماتی را در بر می گیرد که منجر به  شکوفائی قابلیت ها و خلاقیت های  فردی برای ارتقاء  وضعیت موجود به وضعیت  بهتر  شود.
برنامه توانمندسازی عبارتست از مجموعه اقداماتی که به منظور ساماندهی  فضایی بافتهای غیررسمی انجام می شود و شامل  یک فرایند از پایین به بالا است نه یک نقطه پایانی و مشارکت همه اقشار محروم و فقیر جامعه درباره سرنوشت خود است و راهبرد اصلی این مدل اعتقاد به مردم می باشد و اعتقاد به اینکه مسایل می تواند به بهترین شکل ممکن بدست مردمی که با آن مسائل بطور روزانه زندگی می کنند و به عبارتی گروههای ذینفع حل شود. که از ویژگیهای این طرحها می توان ارتقاء سطح آگاهی های اجتماعی ساکنین ، ارتقاء امنیتی ساکنین ،ارتقاء مشارکت مردمی در تامین خدمات زیر بنایی و اجتماعی، ارتقاء توانمندی های اقتصادی ساکنین ،ظرفیت سازی در مدیریت شهری برای نظارت و کنترل و تحویل پروژه ، توجه به الویت های اهل محل در تعریف و ارائه پروژه ها ،هماهنگی با دستگاههای مدیریت شهری در بخشهای مختلف ، مدیریت بین بخشی طرح و تهیه آن با همکاری مدیریت محلی در کل فرآیند ، داشتن نگاه اجتماعی و توجه به گروههای اجتماعی آسیب پذیر ( کودکان – زنان – معلولان) ، تقاضا مدار بودن به جای عرضه محوری طرح ، برنامه گرایی به جای پروژه محوری و... را نام برد.
عناوین کلی پروژه های توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاههای غیررسمی:
- پروژه های بهبود وارتقاء زیرساختها وخدمات  شهری
- پروژه های توانمندسازی درجهت حمایت از گروه های آسیب پذیراجتماعی(کودکان ؛زنان سرپرست خانوار ؛معلولین)
- پروژه های توانمندسازی اقتصادی شامل ارتقاءوضعیت معیشت ؛اشتغال زایی وبهبود مسکن

در راستای توانمند سازی مناطق محروم شیراز ، محله سهل آباد مورد توجه خاصی قرار گرفته است و با توجه به فزونی جمعیت در وسعت منظقه(در حال حاضر 5000 خانوار که 30% از جمعیت گروه سنی زیر 18 سال را تشکیل می دهند ) سازمان مسکن و شهرسازی با همکاری شهرداری شیراز بر آن شدند که با تأسیس ساختمانی با عنوان خانه محله به اهداف مورد نظر نائل آید. خانه سهل آباد در اسفند ماه 88 کلنگ زنی و در پائیز 89 افتتاح گردید و در بهمن ماه 89 رسماً شروع به کار کرده است.

هدف از تشکیل خانه محله سهل آباد بالا بردن سطح خدمات در این محله نسبت به دیگر جاهای شهر می باشد و با مشارکت مردم و دستگاههای خدمات رسان امید است که بتوان در بخش های مختلف اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی و ... پیشرفت داشته باشد .

برنامه های پیشنهادی جهت اجرا در خانه محله سهل آباد دوره های آموزشی اعم از آموزش ای شهروندی و ارتقاء سطح فرهنگی اجتماعی ، گسترش آموزش ای فنی و حرفه ای با ایجاد مشاغل خانگی ، تشکیل تعاونی ها ، ارتقاء بهداشت محله و خانواده ، اقدامات زیر ساختی محل و اهدا وام بازسازی با مشارکت مردم میباشد..

 در راستای ایجاد اشتغال ودر آمد زایی و ارتقاء سطح اقتصادی ساکنین محله سهل آباد اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی خیاطی ،پرده دوزی،پرورش قارچ و کیف دوزی چرم شده است ودر پایان آموزش گواهی بین المللی توسط فنی و حرفه ای صادر گردیده است.


منبع : منطقه هفت
۵۳۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است

سامانه ها
پیوندها
نشانی
بلوار فرصت شیرازی ابتدای خیابان ساحلی ایستگاه شماره 7 آتش نشانی
37240091-37242780-37220077
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری شیراز می باشد

آخرین به روزرسانی پورتال: ۱۴۰۱/۰۵/۲۰